Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την  «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος διεξήχθη  στις 6 Οκτωβρίου 2014 με θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και  Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Η  μέρα Σχολικού Αθλητισμού  ξεκίνησε στο μπροστινό προαύλιο του σχολείου μας  με ομιλία του Διευθυντή κ. Κοντόπουλου  Ιωάννη  στους μαθητές  τονίζοντας τη σημασία της ημέρας. Κατόπιν ο γυμναστής  κ. Φαραζούμης Νίκος που ήταν και υπεύθυνος για την υλοποίηση των δράσεων  πρότεινε στους μαθητές να γράψουν συνθήματα με θέμα: «Ρατσισμός και  Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι»  για να τα χρησιμοποιήσουν κατά τη διάρκεια των αγώνων. Οι αθλητικές δραστηριότητες διεξήχθησαν με επιτυχία  στα γήπεδα του σχολείου μας, παρουσία του Συλλόγου Διδασκόντων, που επιτηρούσαν τους μαθητές καθόλη τη διάρκεια των δραστηριοτήτων   .

Τα αθλήματα που διοργανώθηκαν ήταν: Πετοσφαίριση , Καλαθοσφαίριση  και  Ποδόσφαιρο.

Ο συνολικός αριθμός μαθητών/μαθητριών της σχολικής μονάδας είναι:223

Ο συνολικός αριθμός των συμμετεχόντων μαθητών/μαθητριών της σχολικής μονάδας στα αθλήματα  είναι:148

Ο συνολικός αριθμός των ομάδων ανά άθλημα είναι:14

Ο συνολικός αριθμός των αγώνων  είναι:9