ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος  στις 20/10/2012  το 1ο Γυμνάσιο Νάξου    πήρε μέρος στη 1η φάση του 73ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού στα Μαθηματικά  «Ο ΘΑΛΗΣ». Ο διαγωνισμός διοργανώνεται κάθε χρόνο  από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία , ολοκληρώνεται σε 3 φάσεις και μπορούν να πάρουν μέρος μαθητές της Β και Γ τάξης Γυμνασίου.

Οι μαθητές του σχολείου μας που πήραν μέρος και προκρίθηκαν στη 2η φάση του διαγωνισμού «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» που πραγματοποιήθηκε  στις 12/1/2013  στη Νάξο  είναι:

ΔΕΓΑΪΤΑ  ΚΥΡΙΑΚΗ

Β1

ΛΥΓΕΡΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Β2

ΜΕΛΙΣΣΟΥΡΓΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Β2

ΣΕΡΓΗ  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Β3

ΧΩΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Β3

ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ  ΓΑΒΡΙΛΗΣ

Γ1

Υπεύθυνος για τη συμμετοχή των μαθητών στο διαγωνισμό ήταν ο καθηγητής μαθηματικών του σχολείου μας , κ. Καλέσης Στέργιος.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΥΣΙΑΣ

Κατά το μήνα Μάρτιο 2013  όλοι οι μαθητές του σχολείου μας  πήραν μέρος στο 17ο μαθητικό διαγωνισμό  ΛΥΣΙΑΣ μέσα από το εργαστήριο της πληροφορικής. Ο μαθητής που διακρίθηκε και πήρε μέρος στην επόμενη φάση του διαγωνισμού είναι Φρατζέσκος Κωνσταντίνος του Α3 τμήματος.