Αυτή τη σχολική χρονιά το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης έχει θέμα «Σεισμοί και αντιμετώπισή τους . Επιπτώσεις στο φυσικό και ανθρωπογενές  περιβάλλον». Το πρόγραμμα παρακολουθούν 24 μαθητές με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Κοντόπουλο Ιωάννη και την κ. Ζιούρα Κυριακή. Οι μαθητές ασχολούνται με την κατασκευή μακετών (σεισμογράφων, τομή γης, ηφαιστείων), φωτογραφήσεις, συνεντεύξεις και συλλογή πληροφοριών από αρμόδιους φορείς. Επίσης, δημιουργούν ερωτηματολόγια και  σχέδια εγκατάλειψης του σχολικού κτιρίου σε περίπτωση σεισμού.

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιείται εκπαιδευτική εκδρομή στο νησί της Σαντορίνης, ώστε οι μαθητές να επισκεφτούν το Ηφαίστειο, το Προϊστορικό και Αρχαιολογικό Μουσείο.