Το 1ο Γυμνάσιο Νάξου κατά το σχολικό έτος 2007 - 2008 πραγματοποίησε       Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα: Δάσος: η σημασία του για τον τόπο μας. Σκοπός του προγράμματος, στο οποίο συμμετείχαν 30 μαθητές της Α΄ και Β΄ Τάξης, ήταν η ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας και της τοπικής κοινωνίας σε θέματα σχετικά με την ορθή διαχείριση και προστασία των δασών της Ελλάδας και ειδικότερα της Νάξου, στο πλαίσιο της διαφύλαξης του φυσικού περιβάλλοντος και της αειφόρου ανάπτυξης.

Ειδικότερα, μέσω του προγράμματος στόχο είχαμε :

● Να επισκεφθούν και να παρατηρήσουν οι μαθητές τις δασικές εκτάσεις της Νάξου και να καταγράψουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους και την πανίδα που φιλοξενούν.

● Να διερευνήσουν τη σημασία των συγκεκριμένων οικοσυστημάτων για το φυσικό και το ανθρωπογενές περιβάλλον του νησιού.

● Να διαπιστώσουν την ύπαρξη ενδεχόμενων κινδύνων υποβάθμισης/καταστροφής των συγκεκριμένων οικοσυστημάτων και να προτείνουν λύσεις - μέτρα προστασίας.

Υπεύθυνοι του προγράμματος ήταν οι καθηγητές :Κοντόπουλος Γιάννης και Παπούλια  Ιωάννα.